Foto: RabDanas
MIRISI MEDITERANA
Prvi je u „napad“, po riječima predsjednika Gradskog vijeća Željka Perana, krenuo najviši vijećnik i član vijećničke većine, inače prvi potpredsjednik Gradskog vijeća Slobodan Frankić.
On je uputio pitanje kako će se riješiti problem smrada koji se osjeća cijelim potezom kojim kroz Banjol i Barbat, sve do uvale „Vašibaka“, prolazi novoizgrađeni sustav odvodnje i kanalizacije?
Odgovor prisutnima dao je zamjenik gradonačelnika Denis Deželjin kazavši kako je sustav javne odvodnje Grada Raba pušten u probni rad početkom ožujka ove godine, što znači da su se otpadne vode naselja Palit, Rab i dijela Banjola (do Petraca), od tada prestale ispuštati na ispustu Petrac te su se sustavom crpnih stanica počele transportirati do uređaja za pročišćavanje otpadnih voda izgrađenog u uvali Vašibaka.
“Dok nije došlo do značajnijeg porasta temperature zraka”, kazao je Deželjin, “nije bio prijavljen niti jedan slučaj pojave neugodnih mirisa. Ta pojava nije neuobičajena u kanalizacijskim kolektorima s pojavom vrućina, a nastaje uslijed razlaganja organskih tvari i mijenjanja sastava mikroorganizama. U našem slučaju problem je u relativno dugačkom transportu otpadne vode od početnih dijelova sustava do njegove krajnje točke (približno tri sata), s time da na crpnim stanicama strarog sustava nije ugrađen sustav za aeraciju otpadne vode u crpnim zdencima dok na novim crpnim stanicama on postoji.Jedan od elemenata koji dodatno pridonosi ovom problemu je i mali broj priključaka na novi kanalizacijski kolektor (na cijelom području Banjola i Barbata svega 40-tak).
Odmah po pojavi problema radnici Vrela su pristupili brtvljenju okana poklopaca revizijskih okana smještenih u neposrednoj blizini stambenih objekata ili terasa ugostiteljskih objekata te dodatnom brtvljenju okana crpnih zdenaca. Osim toga, promijenjen je režim osvježavanja otpadne vode u crpnim zdencima. Stanje se popravilo te u posljednja dva dana nismo zaprimili nijednu reklamaciju. Pratimo situaciju i prema potrebi ćemo poduzimati dodatne mjere za smanjenje pojave neugodnih mirisa”, zaključio je Deželjin.
PARKIRALIŠNE KONCESIJE
Na drugo Frankićevo pitanje, koje se vezuje na problem oko dobivanja koncesije, odnosno na pravo korištenja dijela parkirališta na obali ispred stare školske dvorane, koje već godinama koristi i naplaćuje komunalna tvrtka „Dundovo“, pravi odgovor u tom trenutku nisu mogli dati niti gradonačelnik Nikola Grgurić, niti novi direktor „Dundova“ Mirko Umiljenović. Dok se sve to ne ispita, a Grgurić je obećao da će to istražiti, treba reći da se sada za taj prostor, osim „Dundova“ interesiraju i Lučka uprava Rab i jedna privatna tvrtka iz Čakovca.
Vijećnica oporbe, donedavna gradonačelnica Rosanda Krstinić Gušćić tražila je dodatno obrazloženje vezano uz nedavno potpisivanje Ugovora za izradu vodno-komunalne dokumentacije između „Vrela“ i vodećeg člana zajednice izvršitelja, vrijednog 4 milijuna i 229 tisuća kuna.
I NAKON AERODROMA, AERODROM
U odgovoru na to pitanje zamjenik gradonačelnika Denis Deželjin naveo je da se „Vrelo“ na raspisani natječaj Ministarstva poljoprivrede prijavilo prošle godine i na njemu, na sreću, uspjelo „proći“ te na vrijeme potpisati predmetni Ugovor, jer rok potpisivanja ističe za otprilike godinu dana. Značajno je da će se većina iznosa od spomenutih 4 milijuna i 229 tisuća kuna dobiti iz sredstava fondova Europske unije i da će ta sredstva biti utrošena u infrastrukturu na aglomeraciji Rab – Supetarska Draga – Lopar.
Drugim pitanjem Rosanda Krstinić Gušćić pitala je gradonačelnika da li se išta radi na daljnoj realizaciji projekta gradnje zračne luke u blizini „Mišnjaka“, gdje se, prema njezinim riječima, također očekuju značajna sredstva Europske unije.
U odgovoru na to pitanje gradonačelnik Grgurić je, između ostalog rekao, da u ovih otprilike tri mjeseca otkako je izabran za gradonačelnika od nikoga nije mogao dobiti bilo kakav odgovor vezano uz taj projekt.
“Primjetio sam samo da je sva dokumentacija, baš kao i ugovori, pisana na engleskom jeziku, pa se stječe dojam da su bivši gradski dužnosnici potpisivali te ugovore a da prethodno gotovo nisu ni znali što potpisuju.”
Grgurić je, vezano uz taj problem najavio održavanje jedne tematske sjednice na kojoj će se sagledati problematika gradnje aerodroma na Rabu pa i problem toliko spominjanje ptice vjetruše.
O NAVODNIM I PRAVIM SMJENAMA
Moguću pojavu „vatre“ skoro su izazvala pitanja vijećnika oporbe i drugog potpredsjednika Gradskog vijeća, SDP-ovca Ivice Lupića. Njega je zanimalo da li je novoizabrana vlast u Gradu Rabu postupila u skladu sa zakonskim propisima pri, kako je rekao, smjenjivanju određenog broja pročelnika u Gradskoj upravi i direktora dviju komunalnih tvrtki „Vrela“ i „Dundova“?
Gradonačelnik Nikola Grgurić, odgovarajući na pitanje Ivice Lupića naglasio je da kod pročelnika nije bilo nikakvog smjenjivanja, jer njih nije ni bilo u Gradskoj upravi, pa su prema provedenom natječju, u skladu sa zakonom, imenovani pročelnici.
Grgurić je ustvrdio da je u skladu sa zakonom i svojim ovlastima smjenio direktore „Vrela“ Damira Brusića i „Dundova“ Harija Čipćića, jer su, kako je u naknadnom obrazloženju naglasio omogućili, ne poduzevši određene mjere, pojavu kriminala u obje tvrtke, čime je prouzročena šteta od oko 250 tisuća kuna. Na njihova je mjesta, kako je naglasio, ponovno u skladu sa zakonom i svojim ovlastima, imenovao Ivana Lušića – na mjesto novog direktora Vrela d.o.o. i Mirka Umiljenovića – na mjesto novog direktora “Dudova d.o.o.”
SKUPO I POTPUNO NEPOTREBNO IZMJEŠTANJE SPOMENIKA U SUPETARSKOJ DRAGI
Zanimljivo je pitanje na toj sjednici postavio i vijećnik „vladajućih“ Kristijan Fafanđel, na koje će, međutim, trebati počekati pismeni odgovor. Došlo se do spoznaje da pri gradnji prometnice D-105, naglasio je Fafanđel, nije ni trebalo micati spomenik palima u NOR-u, što je ipak, ispada, nepotrebno i uz velike troškove učinjeno. Njega je zanimalo koliko je točno to nepotrebno izmještanje koštalo?
Vijećnik Zdenko Matijević zatražio je od nadležnih da se više pozabave onima koji u starogradskoj jezgri svojim građevinskim i „piturskim“ intervencijama devastiraju starogradsku jezgru, dok se vijećnik Ante Ljoljo založio za rješenje problema autobusnog okretišta u Punti Kampora.