
Foto: FOTO: Udruga turističkih vodiča Rab
Od Ivančice Šebalj rođ. Žigo, profesorice hrvatskog jezika i turističkog vodiča, te članice Udruge turističkih vodiča Rab dobili smo vrlo zanimljiv tekst o koji svakako vrijedi pročitati:
U prošlome stoljeću Rab se često reklamirao kao „Otok sunca, mora i tišine“. I doista! Djetinjstva nas malo iskusnijih, ne nužno i starijih, bila su obilježena čestim opomenama: „Pssst! Gosti spiju!“ U ljetnim mjesecima nijedan stolac nije zastrugao po dvoru ili terasi, igre na otvorenom redovno su bile tiše od prirodnog, a možda je baš to utjecalo i na još jednu „ljubavnu priču“ u kojoj glavne uloge imaju Otok ljubavi, Otok sreće i Otok suza.

I evo! Već sam vam otkrila prvi razlog zašto Rab trebate upoznati s vodičem. Vodiči ovdje žive, poneki cijelu godinu, a neki samo dio, ali su uvijek vezani za otok. Omeđenost, da ne kažem ograničenost morem, omogućava nam da koncentracija bude usmjerena baš na njegovih 90-ak km2, a kada more pokaže svoje drugo lice, ono divlje, okuplja nas u kućama, stisnute oko izvora topline i sigurnosti zatvorenog prostora te tada slušamo i jedni drugima prenosimo priče onih koji i danas žive u njima iako ih već dugo nema. Tih priča nema u knjigama. Te su priče naše blago koje otkrivamo tek kada osjetimo da je netko otvorio srce za ovaj škoj.

Spomenula sam njegovu veličinu i pritom upotrijebila brojčanu oznaku. Ah, kako to školski zvuči… Puno je bolje ako kažem da je Rab 10. otok po veličini u Hrvatskoj (od 602 otoka i otočića, bez hridi). Opa! Više nismo tako mali, je l’ da? Eto nam i drugog razloga – s nama se nećete osjećati kao da ste u školi. Mi ne sipamo brojke i gole činjenice od kojih vam se zavrti u glavi. Mi ih upakiramo u šarene slike, animirane u najljepše filmove koji će se još dugo vrtjeti vašim mislima – i kada će zima duboko ući u vaše živote.
Stara jezgra Raba nalazi se na poluotoku pa baš ne mogu reći da ćete se izgubiti ako je istražujete sami. Ali te uske uličice, u liburnijskom dijelu nepravilne, zavojite, izlomljene; u rimskom dijelu pravilno raspoređene, puno su životnije ako vam vodič pokaže brojne detalje koji nisu uvijek u razini pogleda. Ovaj treći razlog za nas vodiče može biti i nezgodan jer kada turisti oslobode svoj pogled, vide puno više od onoga što im je nadohvat ruke. Tada su puni pitanja, a od vodiča se očekuje da odgovori na njih. Najbolje je što on to i hoće. Vodička škola ne prestaje nikada. Istražujemo, učimo, pitamo i razmjenjujemo znanja, a bogatstvo našega iskustva nesebično dijelimo s turistima. Najbolja reklama ona je koja se prenosi usmenim putem. Saznanje da ćete pričati o Rabu u nekim dalekim gradovima ili zemljama, nama je zadovoljstvo. Naš Rab to zaslužuje!

Iako je ovaj otok nekada uglavnom nudio sunce, more i tišinu, a gosti su to i očekivali te time bili zadovoljni, danas su njihov interes i njihova očekivanja puno drugačiji. Današnji turist želi doživjeti neko mjesto svim osjetilima. Ne treba se čuditi ako vidite da neki od njih grle stablo, opipavaju bijeli kamen od kojih su građene kuće i palače, gnjure glavom u grmove mirisnoga bilja, liznu kamen uz obalu kristalno čistoga mora… Sve žele iskusiti sami, ponijeti sa sobom izvorni doživljaj i, nadamo se, maštati o ponovnom dolasku na Rab. Ovdje je tradicionalno obavezan gastrodoživljaj. Pritom ne mislim na onaj kamen koji su probali okusnim pupoljcima. Ovdje se nameće četvrti razlog upoznavanja Raba s vodičem – hrana i piće. Mi ćemo vam pokazati tradicionalna jela, ponekad i ne tako raskošna sastojcima, teškim postupcima pripreme, ali vrlo jedinstvena jer se samo na ovome otoku spravljaju, jedu i piju. Kažu da ljubav (u braku) ide kroz želudac. Ide! Ide! I ne samo u braku. Iako bismo vašu zaljubljenost u otok Rab mogli usporediti s ovom čvrstom vezom jer kada okusite naš otok kroz šulćiće, bobiće, raBsku tortu (nije ovo greška – samo je jedna raBska torta), muštaćone i brojne druge, nema vam pomoći – zauvijek ste zaljubljeni i neraskidivo povezani s otokom koji vam je ukrao srce.

Za kraj, kao peti razlog, ostavila sam ono što smatram najvažnijim. Kada si zaljubljen, kada na nekoga ili na nešto svakodnevno misliš, želiš imati uza se nešto njegovo – suvenir! Ako očekujete da vam kažem koji je najbolji, onda nemojte čitati do kraja. Takvoga nema! Rapski vodiči znaju da je cijeli Rab suvenir. Njegovi zvonici, kao četiri jarbola na jedrenjaku; figurica svetoga Kristofora, zaštitnika otoka, a ujedno i sveca koji se najrjeđe prikazuje u crkvama (osim na Rabu); likeri i tinkture koje prave benediktinke prema prastarim receptima dobivenim i poboljšanim u praksi; kamene zdjele izdubljene čvrstom rukom majstora i usijane do savršenstva da bi otkrile složene ornamente koje samo priroda može stvoriti; uzorak s tradicionalne nošnje otočkih žena prikazan na uporabnim predmetima; maslinovo ulje u bočici koja je i sama umjetnost; slika nacrtana rukom umjetnika koji u nju pretače svu ljubav, svu strast, sve strahove i boli doživljene upravo ovdje, na ovom komadiću zemlje koji Bog stvori kada je zamišljao kako bi izgledao raj na zemlji; ili možda pogled na zalaz Sunca s mjesta koje vam je baš turistički vodič otkrio želeći da se zaljubite u Otok…

Što god da ponesete sa sobom, znam da ćete se uz lijepe slike i uspomene uvijek sjetiti i nas koji smo šetnjom i pričom učinili vaš odmor nezaboravnim.
Ivančica Šebalj rođ. Žigo) prof. hrv. jezika, turistički vodič, članica UTV Rab