Home Aktualno Nastavak III. sjednice GV-a Grada Raba | 3 sata vijećanja, Vrelo pripojeno Južnom ogranku

Nastavak III. sjednice GV-a Grada Raba | 3 sata vijećanja, Vrelo pripojeno Južnom ogranku

0
Nastavak III. sjednice GV-a Grada Raba | 3 sata vijećanja, Vrelo pripojeno Južnom ogranku

Foto: Lucian Borić

U petak, 13. rujna 2024. s početkom u 16 sati održan je drugi dio III. sjednice GV-a Grada Raba. Sjednici je nazočilo 11 vijećnika, a odsutne su bile Mirna Tomulić-Holjar (Municipium) i Ivana Stojanova (SDP).

Na dnevnom redu našle su se preostale 22 točke, uključujući i onu o pripajanju Vrela, a o kojoj se najviše raspravljalo.

Donesen je i Zaključak Mandatne komisije sa sjednice održane 12. rujna 2024., vezano za zahtjev vijećnika Marka Sandalića za stavljanje mandata u mirovanje iz osobnih razloga. Vijećnika Sandalića je u Gradskom vijeću zamijenila Tanja Plješa koja je ujedno pristupila i Klubu nezavisnih vijećnika (Municipium), te ovom prigodom kao vijećnica i prisegnula.

Na ziasta dugotrajnoj sjednici koja je potrajala gotovo tri sata, najviše je pozornosti privukla točka o pripajanju Vrela Južnom ogranku, koja je u konačnici usvojena sa 7 glasova ZA, i 4 PROTIV.

U raspravi oko Vrela, predsjednik vijeća Tomislav Matošić naglašavao je da se odbijanjem pripajanja Vrela Južnom ogranku dovodi u neizvjesnost sudbina 50 zaposlenika Vrela, ali i da se Vrelu, u slučaju nepripajanja, prijati sankcijama uskrate ispostave računa svojim korisnicima. Na tragu stava da Vrelo treba pripojiti Južnom ogranku spomenuo je i da će plaće djelatnika Vrela porasti, kao i da će Rab dobiti nužno potrebnu rezervnu cijev za dopremu vode.

Ivan Lušić i Milan Nekić, direktor Vodovoda hrvatsko primorje – južni ogranak

Vijećnik Lovre Ševerdija (Municipium) predbacio je vijećniku Domovinskoga pokreta Matošiću da je na raspravi o istoj točki o pripajanju Vrela u prosincu 2023. Domovinski pokret bio protiv, s upitom da kako sada ovakav zaokret u stavu. Matošić je odgovorio kako su tražili javnu raspravu o Vrelu da se riješe sve nedoumice, koja se i održala, doduše sa slabim odazivom, prije nekoliko dana u Zimskom kinu Rab.

Vijećnik Željko Dumičić (RPS) nadovezao se u raspravi i odgovorio Ševerdiji da DP u prosincu zapravo nije bio “protiv”, nego da nije bio prisutan na vijeću kada je bilo glasanju o Vrelu, zbog putovanja ondašnjega vijećnika DP-a u Ameriku.

Od oporbenih vijećnika na raspravi o ovoj točki moglo se čuti upita o tome kakva će biti cijena vode na Rabu u dogledno vrijeme i da bi se to temeljem određenih analiza moglo približno znati, kao i zašto ne iskoristiti rapske izvore vode. Pored toga, s oporbene strane, moglo se čuti i neizostavnih kritika o gorućem problemu neriješene kanalizacije na Rabu, kao i upita ima li Južni ogranak u vidu problem rapske kanalizacije, kao i načine kako to riješiti.

Iz oporbenih redova čula su se i upozorenja kako i Vrelu (Gradu Rabu), jednom i kada se pripoji Južnom ogranku, pa i u suradnji s rukom iz Lopara i usprkos velikom kapitalu koji će s Loparom zajedno imati, svejedno prijeti opasnost od preglasavanja u tako pripojenoj grupi na nekim skupštinama, i da nema garancije da se to neće dogoditi. Vijećnik Damir Brusić (SDP) poklonio je i monografiju o Vrelu predsjedniku vijeća Matošiću i gradonačelniku Grguriću, uz izjavu i znajući unaprijed da će se izglasati pripojenje Vrela, kako danas “dolazi kraj” svemu onom što su generacije Rabljana u tom poduzeću stvarale desetljećima.

Uz Brusića i Ševerdiju, aktivna na ovoj raspravi o Vrelu bila je i nova vijećnica Municipiuma, Tanja Plješa, a na ovom nastavku sjednice GV-a bio je nazočan i direktor Vodovoda hrvatsko primorje – južni ogranak, Milan Nekić, koji je na javnoj raspravi o pripajanju Vrela zainteresiranim građanima također odgovarao na niz upita, a koje možete pročitati OVDJE.

Oporba je istaknula i da djelatnici Vrela imaju najmanje plaće od svih komunalnih društava na uslužnom području 28 (gdje se odvija pripajanje Južnom ogranku), i da je to zapravo primjer anomalije, dodajući da na otocima djelatnici komunalnih poduzeća inače imaju veće plaće.

Od ostalih usvojenih točaka vrijedi spomenuti i onu o preimenovanju Gradske knjižnice Rab u Gradsku knjižnicu Slobodana Novaka Rab, a usvojena je i točka “Prijedlog Statuta Gradske knjižnice Rab”, pod kojom će sada ravnatelja gradske knjižnice mijenjati gradonačelnik, a ne gradsko vijeće. Na upit oporbenih vijećnika zašto je tome tako, rečeno je da su to nove zakonske regulative koje se sada implementiraju u Statut GK-a Rab. Na ovoj sjednici GV-a bila je prisutna i ravnateljica GK-a Rab, Lidija Šipovac Domijan.

Od ostalih točaka, oporbeni Ševerdija i Brusić podrugljivo su prokomentirali izvješće o radu gradonačelnika Grada Raba za razdoblje od 1. siječnja 2024. do 30. lipnja 2024. godine (točka br. 18), ustvrdivši kako je na ovom izvješću “veći font slova” jer bi inače cijelo izvješće stalo na svega jednu stranicu, na što je gradonačelnik, s podjednakom dozom ironije, odgovorio kako zahvaljuje na opasci i da će zaista ubuduće sve što radi za Grad Rab u razmatranom razdoblju, kao i sve što potpisuje, obznanjivati u izvješćima onima koji to traže, i da će onda biti posla “s printanjem papira”. Dodaje i da su o njegovu radu za Grad Rab jedino građani mjerodavni suditi.

Osim nekoliko točaka koje su dane samo na znanje, usvojene su sve točke, osim točke pod rednim br. 15 (Prijedlog Izmjene Poslovnika Gradskog vijeća Grada Raba), koju je zapravo predložio Municipium, a koja je odbijena, više iz tehničko-pravnih razloga, s 4 glasa za, i 7 protiv. Ta točka doticala se javnosti sjednica GV-a Grada Raba, a na raspravi o toj točki, od oporbenih redova moglo se čuti pohvala na račun toga da se pristalo audio-vizualno uživo prenositi sjednice GV-a. Podsjećamo, cijeli nastavak sjednice koji smo prenosili uživo, možete pogledati OVDJE.

Na sjednici koja je zapravo samo nastavak i koja je trajala gotovo tri sata, s jednom stankom od 10 minuta, i na sjednici na kojoj nije bilo aktualnoga sata, bilo je pokušaja rasprave na brojnim točkama. Umjesto sugestija, iz oporbenih redova na pojedinim točkama mnogo češće su nekad dolazila samo direktna pitanja vladajućima, na što su vladajući predbacivali kako ovo nije aktualni sat gdje bi to više priličilo, a iz vladajućih redova nerijetko su odgovarali da se oporbeni vijećnici na pojedinim točkama niti ne drže teme.

Po završetku sjednice, moglo se od vladajućih čuti komentara kako je usvajanjem ovih brojnih točaka učinjen veliki posao, iz čega se može zaključiti i da je cijela sjednica na kraju bila konstruktivna.

Autor: Lucian Borić