
Foto: Lucian Borić
Na Golom otoku i Sv. Grguru, danas je, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća, obilježen Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima.
Obilježavanju su prisustvovali izaslanik predsjednika Vlade RH i predsjednika Hrvatskoga sabora, Josip Borić, izaslanica Ministarstva branitelja (Područni ured Rijeka), Sanja Jurjako, te delegacije Grada Raba i Općine Lopar. Službeni protokol trajao je od 8 do 10:15 sati.

Razdoblje od 1949. do sredine pedesetih godina prošlog stoljeća učinilo je Goli otok simbolom jugoslavenskog totalitarizma i nečovječnosti. Naime, nakon Rezolucije IB-a iz 1948. godine, tadašnja jugoslavenska vlast odlučila je poslati na Goli otok sve one koji su se priklonili, ali i one na koje je tek pala sumnja da su se priklonili Staljinu, tzv. informbiroovce. U tom razračunavanju sa Staljinom Tito se na ovim otocima-logorima koristio upravo staljinističkim metodama. Na Sveti Grgur i Goli odlazilo se bez sudske presude, a duljina boravka ovisila je o uspješnosti preodgoja (H. Hodak).

Na Svetom Grguru, koji je 1949. godine pretvoren u kazneno-popravni dom za žene, do 1953. godine kaznu su odsluživale osuđenice na Vojnom sudu i oficiri OZN-e. Danas je otok omiljeno izletište za turiste, a na njemu obitava prirodna kolonija jelena lopatara (H. Hodak).

Izaslanik predsjednika Vlade RH i predsjednika Hrvatskoga sabora, saborski zastupnik Josip Borić, ovim je povodom izjavio: „Dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima, koji se obilježava 23. kolovoza, prilika je da se prisjetimo tragičnih sudbina svih onih koji su stradali pod diktaturama 20. stoljeća.

U kontekstu Hrvatske, Goli otok i Sveti Grgur zauzimaju posebno mjesto u kolektivnom sjećanju. Ovi su otoci bili logori za političke zatvorenike tijekom razdoblja komunističkog režima u bivšoj Jugoslaviji. Goli otok, poznat kao ‘jugoslavenski gulag’, bio je mjesto gdje su mnogi ljudi, bez pravog suđenja i temeljnih ljudskih prava, bili izloženi nehumanim uvjetima, prisilnom radu, fizičkom i psihičkom zlostavljanju.

Sveti Grgur, iako manje poznat, imao je sličnu ulogu, s tim da je bio namijenjen za žene koje su bile označene kao neprijatelji države. Na tim su mjestima tisuće ljudi prošli kroz nepodnošljivu patnju zbog optužbi za političke zločine ili zbog jednostavnog neslaganja s tadašnjim režimom.

Obilježavanje ovog dana podsjeća nas na važnost demokracije, ljudskih prava i sloboda, te na potrebu da se ovakve strahote nikada ne ponove. Sjećanjem na žrtve totalitarnih režima, uključujući one s Golog otoka i Svetog Grgura, iskazujemo poštovanje prema onima koji su dali svoje živote za slobodu i dostojanstvo čovjeka.“

A kako je proteklo današnje obilježavanje, pogledajte u FOTOGALERIJI.
Tekst i fotogalerija: Lucian Borić