
Foto: Hrvoje Hodak
U spomen i zahvalu na pobjedi flote Svete alijanse u bitci kod Lepanta, na Trgu slobode u gradu Rabu, a na mjestu starokršćanske crkve sv. Tome (11. st.), 1574. izgrađen je ženski benediktinski samostan za pučanke i crkva sv. Justine. Današnji oblik crkva je dobila u 18. st. kada su izvedene štukature na stropu i probijeni poluokrugli prozori, a sada se u njoj nalazi muzej sa izuzetno vrijednom zbirkom sakralnih predmeta kojeg posjetitelji mogu obići svakim danom u tjednu, osim nedjelje, u večernjem terminu od 20:30 do 22:30 sati uz plaćanje ulaznice po cijeni od 4 eura.
Napisali: Hrvoje Hodak i Ruža Kaštelan
Obnova ove crkve i njezinog zvonika spada u red najopsežnijih zahvata u domeni očuvanja i zaštite kulturnih dobara u Hrvatskoj, a u njoj izložene sakralne umjetnine i predmeti nastali su u rasponu od XI. do XIX. stoljeća i potječu iz riznice katedrale i napuštenih rapskih crkava, poput sv. Ivana Evanđelista.

Nekoliko je umjetnina posuđeno i iz ženskog samostana sv. Antuna Opata. Pojedini eksponati vrhunskog su umjetničkog i dokumentarnog dosega, primjerice stranice evanđelistara iz XI. stoljeća, dijelovi poliptiha Paola Veneziana iz XIV. stoljeća, tri kasnogotičke pozlaćene i polikromirane drvene skulpture, dijelovi kompozicije pod Križem, terakota s prikazom Bogorodice i maloga Krista A. Roselinija iz XV. stoljeća, fragmenti pluvijala iz XVI. stoljeća, Liber Ruber rapskoge komune iz XVI. stoljeća, slika s prikazom Bogorodice, sv. Šimuna i sv. Ivana Evanđelista venecijanskoga slikara M. Ponzonija iz prve polovice XVII. stoljeća, pastoral rapskoga biskupa s likom sv. Kristofora iz XVIII. stoljeća te bjelokosno raspelo iz istoga razdoblja. Sve je to veliki doprinos kulturnoj i povijesnoj slici našega grada.

Crkva sv. Justine kao memorija na bitku kod Lepanta
Konzervatorskom intervencijom u integralnu renesansnu arhitekturu na južnom zidu crkve ostavljeni su vidljivima prozori iz 5. stoljeća jer je na mjestu današnje crkve sv. Justine nekoć stajala crkva sv. Tome, a rapska je Pjaceta u to doba, upravo po toj crkvi koja je još jedno dragocjeno svjedočanstvo ranoga kršćanstva u Rabu, nosila naziv Platea sanchti Tome. U tom povijesnom kontinuumu, usudi povijesti i u konačnici rezultirali su stvaranjem Svete lige i grandioznom bitkom kod Lepanta u kojoj su Rabljani dali svoj značajan doprinos, pa je stoga i crkva sv. Justine izgrađena kao memorija na taj veliki događaj koji je u bitnome utjecao na daljni tijek europske povijesti.

Unutrašnjost crkve preoblikovana je skromnim štuko ukrasima na stropu i zidovima krajem XVIII. stoljeća. Iz tog su vremena i veliki prozori u obliku polumjeseca. Pjevalište na zapadnoj strani oslanja se na dva kamena stupa s kapitelima i impostima iz XI. stoljeća. Svetištem dominira velik glavni oltar od obojenog i pozlaćenog drva, izvrstan maniristički venecijanski drvorezbarski rad na čijem se vrhu nalazi grb rapske plemićke i donatorske obitelji Benedetti.
