Home Vijesti Svečanom sjednicom obilježeno 60. godina Srednje škole Markantuna de Dominisa Rab

Svečanom sjednicom obilježeno 60. godina Srednje škole Markantuna de Dominisa Rab

0
Svečanom sjednicom obilježeno 60. godina Srednje škole Markantuna de Dominisa Rab

Foto: Foto: Hrvoje Hodak

 

Nakon što je u školskoj godini 1960./61. djelovala kao Područni odjel Ugostiteljske škole u Opatiji, srednja škola na Rabu je 15. studenog 1962., odlukom tadašnjeg Narodnog odbora Općine Rab, utemeljena kao samostalna Ugostiteljska škola Rab s praktičnom obukom. Nastava se tada odvijala na tri, a u sedamdesetima na čak sedam lokacija. Početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća započeta je nadogradnja osnovne škole pa su se 1983. godine konačno stekli uvjeti da se rapska srednja škola useli u prostore u kojima se i danas nalazi.

Rab danas oglas

 

Sam program obilježavanja 60. obljetnice Srednje škole Markantuna de Dominisa Rab započeo je prijepodnevnim aktivnostima u Sportskoj dvorani Rab u kojoj je odigrana završnica međurazrednog natjecanja u igri graničara. Pobjedu je odnijela graničarska ekipa III. b razreda, drugo mjesto pripalo je I. g, a treće II. g razredu. Svima njima, baš kao i timovima koji su se nešto kasnije natjecali u zanimljivo osmišljenom geo-bio-art krosu, u školskom holu dodijeljena su priznanja i nagrade.

 

 

 

10% više upisanih učenika

Točno u podne, u prostoriji BIC-a Osnovne škole Ivana Rabljanina Rab, započela je i svečana sjednica kroz koju su prisutne vješto vodili učenici 4. razreda, Marija Fafanđel i Duje Štokić. Nakon uvodnog nastupa najmlađih članova Folklornog društva Rapski tanac uz pratnju na mihu rapske sviračke legende Anđela Brne, ravnatelj Damir Paparić u ulozi domaćina, najprije je pozdravio sve uvažene goste, župana Primorsko-goranske županije Zlatka Komadinu, gradonačelnika Raba Nikolu Grgurića, načelnika Lopara Zdenka Jakuca i pročelnicu Upravnog odbora za odgoj i obrazovanje Editu Stilin, a posebne je pozdrave uputio prof. Anki Bišić koja je funkciju ravnateljice rapske srednje škole obnašala punih 26 godina. Pozdrave je uputio i učenicima i nastavnicima partnerske škole 2. Gimnazije Varaždin, koji s rapskim srednjoškolcima surađuju na više projekata, a koji su povodom obilježavanje ove obljetnice došli na Rab.

– „Nije jednostavno preuzeti vodstvo ustanove nakon što je njome 26 godina ravnala jedna osoba, no vizija i ciljevi škole nisu se promijenili, možda se tek promijenio način njihovog ostvarivanja. Naš prvi i primarni cilj su učenici i stoga nas posebno veseli da ove godine imamo 10% više učenika nego lani. Cilj nam je također i revitalizacija ugostiteljske struke koja je ipak temelj naše škole, a ove smo godine prvi puta nakon dužeg vremena upisali jedan “normalan” razred kuhara, konobara i turističko hotelijerskih komercijalista. Jedan od važnijih ciljeva jest i promocija škole, što je moguće postići samo radom i provođenjem različitih aktivnosti, bilo kroz projekte naše gimnazije, bilo kroz natjecanja i događanja ugostiteljske struke. Kontinuirano se ulaže u poboljšanje materijalnih uvjeta i prostora, sredstvima Grada Raba, Općine Lopar, te posebice Županije čijom je investicijom prošlog tjedna škola dobila novi krov. U razgovorima smo da, nakon dovršenja dogradnje osnovne škole, dvije učionice dobije i srednja škola čime bismo riješili pitanje jednosmjenskog rada. Danas možemo reći da je Srednja škola Markantuna de Dominisa Rab škola sa velikim iskustvom i tradicijom, naročito u obrazovanju kadrova u turizmu, ustanova koja aktivno sudjeluju u svim sferama života našeg otoka, ustanova koja je i mora ostati svjetla točka otoka Raba i naše županije“, zaključio je Paparić.

 

Čestitavši obljetnicu, gradonačelnik Grgurić je, uz prisutne na sjednici, posebno pozdravio sve učenike i učenice, sve bivše djelatnike srednje škole, nastavni kadar, tehničko osoblje i spremačice, sve one koji su dio sebe utkali u razvoj škole kroz proteklih 60 godina.

– „Za Grad Rab obrazovanje nije tek usputna tema, već je temeljna odrednica osnaživanja kvalitete društvenog života. Dokaz tome su i brojni projekti koji se provode na području Grada Raba, a u koje spada i nadogradnja osnovne škole u kojoj Grad Rab sudjeluje u 50%-tnoj raspodjeli financijskih sredstava sa Županijom. Tu su dakako i brojni programi na koje se srednja škola javlja, a koje Grad Rab prihvaća i kojima daje svoju podršku. Posebice me vesele ulaganja vlasnika i osnivača Primorsko-goranske županije u srednju školu, baš kao i udio koji je iz ukupnog iznosa izdvojenih sredstava Županije usmjeren prema Rabu. Sretan sam ukoliko Grad Rab pridonosi vizijama srednje škole i njezinim ciljevima, bilo da je riječ o poboljšanju uvjeta boravka, rada, učenja, prenošenja znanja, te naravno, stvaranja kadra i ljudi koji će ovaj grad voditi u budućnosti. Jedna smo od rijetkih lokalnih zajednica u županiji s ovakvim udjelom sufinanciranja unutar županijskih projekata i nadam se da nas na tom planu dugo vremena nitko neće prijeći, te da će partnerski odnosi sa PGŽ-om biti još kvalitetniji“, kazao je Grgurić.

 

U ime žitelja Lopara prisutnima se obratio i načelnik Općine Zdenko Jakuc podsjetivši kako su šezdesete godine prošlog stoljeća, osim samostalne srednje ugostiteljske škole, donijele i osnivanje za Rab značajnog hotelskog poduzeća Imperial, te da su u to vrijeme, od strane domaćih ljudi koji su imali znanja i vizije, započete aktivnosti oko gradnje hotelskog naselja i kampa u Loparu.

– „Nadam se da nam ni danas ne nedostaje vizije i znanja o tome što je najbolje za naš otok, te da smo svjesni prevažne uloge škole i obrazovanja pred izazovima budućnosti. Potrebni su nam mladi i obrazovani ljudi ovdje na otoku oni koji imaju pokretačku energiju i upijaju znanje i koji će uz podršku starijih i iskusnijih biti garancija boljitka i primjerenog razvoja“, kazao je čestitajući 60. obljetnicu rapskoj srednjoj školi načelnik Jakuc.

 

 

Prisutnima se na kraju u ime osnivača Škole, Primorsko-goranske županije, obratio i župan Komadina:

– „Drago mi je da sam danas tu, jer je doista riječ o gradu i otoku na čijem području djeluje jako puno naših županijskih ustanova i mislim da možemo svjedočiti jednoj dobroj suradnji Županije i dviju jedinica lokalnih samouprava, u prvom redu na području školstva, zdravstva i brige za starije. Zahvaljujući upravo suradnji s gradom Rabom pokrenuli smo Dom za starije, a tu je i naša najveća ustanova zdravstva, ŽS bolnica Insula, baš kao i naše škole, srednja i osnovna sa svojim područnim školama. Grad i Županija su svaki sa svoje strane pokrenuli energetsku obnovu školskih zgrada, uredili smo tako skoro sve objekte školstva na otoku, a upravo je u tijeku dogradnja zgrade osnovne škole čijim će skorim dovršenjem, zasigurno i srednja škola biti u mogućnosti proširiti svoje kapacitete. Svjedoci smo toga da se i nakon 60 godina na Rabu ponovno ulaže u školstvo, turizam, lučku infrastrukturu, kao i da Rab upravo zahvaljujući ljudima koji ga vode, ali i uz pomoć nas iz Županije, ide u dobrom smjeru. Ipak, najvažnije je ulaganje u naše mlade, jer dok je škole bit će i Općine, bit će i Grada, ali i društvenog života u njemu“, zaključio je župan Komadina.

 

Učenici svojim nastupima uljepšali svečanost

Tijekom sjednice duhoviti dašak rapske čakavštine donijeli su učenici 4. i 2. razreda srednje škole, Veronika Karlić, Nives Ban i Matej Bravarić-Ćilo, koji su pod mentorstvom prof. Anite Pahljina pripremili i scenski izveli pjesmu „Dvi susede“ rapskog čakavskog barda Josipa Fafanđela. Učenik Samuel Paparić odsvirao je skladbu Za Elizu Ludwiga van Beethovena, Roko Faflja predstavio se skladbom „Ljiljan“ Dore Pejačević, dok je Marija Ivić na mandolini odsvirala „Ples patuljaka“ Ezre Jenkinsona. Književni uradak naslovljen „Predstava Hamleta u selu Donja Draga“, pod mentorstvom prof. Margarite Ćutul, pripremio je i uz asistenciju Duje Štokića u maniri vrsnog stand up komičara izveo je Marin Karavlah.

 

Po završetku sjednice nastavljeno je druženje uz domijenak u prostorijama Srednje škole Markantuna de Dominisa, a za dobro raspoloženje pobrinuli su se članovi klape Sol iz Paga.

Prethodni članak SŠ Markantuna de Dominisa Rab na mobilnosti (LTTA) u Amsterdamu u sklopu GAMMA Erasmus+ projekta
Sljedeći članak Paljenje svijeća uoči Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
Pretplati se
Obavijesti me o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments