
Foto: Foto: Hrvoje Hodak
Sudionici susreta informirani su o tri provedene studije županijskog linijskog prijevoza. Studijom mreže linija napravljena je analiza postojećeg stanja i sustava dozvola dok je druga studija razmatrala optimalnu mrežu linija primjenjivu na područje PGŽ-a koja pokriva potrebe korisnika, zaposlenika, srednjoškolski prijevoz te turističke svrhe. Treća studija odnosi se na organizaciju prijevoza i sufinanciranja od strane država i JLS-ova s obzirom da se županijski linijski prijevoz putnika deklarira kao neprofitabilna aktivnost. Kako se moglo čuti u raspravi, sve manje ljudi koristi autobuse dok je prijevoz sve skuplji i zahtjeva sve veće subvencije. Navedeno je da država nije osigurala županijama, gradovima i općinama dovoljna sredstva što dovodi u pitanje broj linija, ali i njihov intenzitet.
Na pitanje o dogradnji OŠ Ivan Rabljanin, resorna pročelnica Edita Stilin izvijestila je kako radovi idu svojim tokom, a njihov završetak očekuje se početkom iduće godine. Investicija koja će omogućiti jednosmjenski rad vrijedna je 15 milijuna kuna i u 50 postotnom iznosu financiraju je Grad Rab i Primorsko-goranska županija.
Provedena ulaganja i opremanje Centra za obuku operativnih snaga civilne zaštite Primorsko-goranske županije u Šapjanama predstavio je županijski vatrogasni zapovjednik Mladen Šćulac. Dosadašnja ulaganja u Centar iznose 7 milijuna kuna, od kojih je PGŽ osigurala 4,7 milijuna kuna. Obnovljena je upravna zgrada, edukacijski prostori, pripremljeno zemljište poligona, uređena prometnica, nabavljena oprema i izrađena dokumentacija. U izlaganju su prezentirane vježbe intervencije te budući projekti za unaprjeđenje sustava kao što su prometnica do požarnog poligona, skladišni prostor i uređenje objekata za prehranu. Zapovjednik Šćulac naglasio je kako se od 2013. godine na godišnjoj razini dogodi elementarna nepogoda koja pokazuje da je Centar potreban i može reagirati u svakoj prigodi. Za kraj je najavio da će se u Centru uskoro održavati brojne zajedničke i međunarodne vježbe svih operativnih snaga iz sustava CZ te izrazio nadu da će u dogledno vrijeme Centar postati državni referentni centar za potrese. “Jedino kroz ovakav sustav gdje možemo educirati sve snage možemo napredovati”, zaključio je Šćulac.
Koncesioniranje po principu najbržeg prsta
Drugi dan susreta započeo je informiranjem o aktualnom stanju na pomorskom dobru. Resorna pročelnica Nada Milošević sudionike je obavijestila o stanju provedbe i upisa granica pomorskog dobra što je preduvjet za sustav koncesioniranja i županijskih lučkih uprava. Kako je navela, u Primorsko-goranskoj županiji utvrđeno je preko 500 kilometara obale i izdano 112 aktivnih koncesija koje uprihođuju 26 milijuna kuna prihoda. Navedeni iznos trećinski se raspoređuje državi, Primorsko-goranskoj županiji i jedinici lokalne samouprave, a najveći dio prihoda PGŽ-a namijenjen je sustavu osam županijskih lučkih uprava. Pročelnica je naglasila kako postoji izražena potreba za novim vezovima te donošenjem prostornih planova nižeg ranga koji bi omogućili daljnja ulaganja.
Poseban problem je što se koncesijska odobrenja dodjeljuju na zahtjev, a što znači, kako je pojasnila pročelnica Nada Milošević, tko je prvi u vremenu, jači je u pravu.
U raspravi koja je uslijedila, načelnici i gradonačelnici istaknuli su problem dodjele koncesijskih odobrenja koja se vrši prema uredbi iz 2004. godine. Kako je rečeno, uredba ne prepoznaje nove mogućnosti i djelatnosti koje se mogu odvijati na pomorskom dobru te određuje fiksne naknade za pojedine djelatnosti koje su u odnosu na današnje prilike obezvrjeđene. Poseban problem je što se odobrenja dodjeljuju na zahtjev, a što znači, kako je pojasnila pročelnica, tko je prvi u vremenu, jači je u pravu.
Na pitanje o dogradnji OŠ Ivan Rabljanin, resorna pročelnica Edita Stilin izvijestila je kako radovi idu svojim tokom, a njihov završetak očekuje se početkom iduće godine. Investicija koja će omogućiti jednosmjenski rad vrijedna je 15 milijuna kuna i u 50 postotnom iznosu financiraju je Grad Rab i Primorsko-goranska županija.
Rezimirajući dvodnevnu raspravu, župan Komadina zahvalio je svim sudionicima i izrazio zadovoljstvo međusobnim informiranjem i razumijevanjem te razgovorom o aktualnim temama čiji su zaključci vrlo svrhoviti u daljnjem radu. U svojoj izjavi za medije, ponovio je kako je Rab primjer županijskog ulaganja te je dodao:
– Tu je u blizini lukobran luke Rab s ribarskom lukom, odmah pored odvija se uređenje koncesionirane plaže Padova I, tu je još dubljenje morskog dna i izrada teretne luke na Mišnjaku, dok je u Loparu pri kraju projekt dviju luka, Melak i San Marino, rekonstruiramo i dograđujemo Osnovnu školu u Rabu, a bolnici Insula Rab, čiji smo zadnji paviljon dovršili, kupili smo radiološki uređaj. Ne treba zaboraviti ni Dom za starije kojeg smo stavili u pogon putem našeg doma na Krku, tako da danas svaki naš otok ima svoj dom za starije. Na Rabu se doista ima što vidjeti, a ovo je ujedno bila prilika da naše kolege, gradonačelnici i načelnici, vide ostale dijelove naše županije, tako da svaki puta mijenjamo domaćinstvo susreta.
Posjet „Kući rabske torte“
Organizatorima su na ruku su išle i idealne vremenske prilike, pa su sudionici susreta, nakon završnih riječi župana Komadine, po podnevnom suncu prošetali pored plaže Padova I koja se upravo gradi i gata Pumpurela s ribarskom lukom gdje su građevinski radovi u velikoj mjeri već dovršeni, do pontona ACI Marine u luci Rab, odakle su ih rapski barkarijoli prevezli do gradske rive kako bi u povijesnoj jezgri grada posjetili „Kuću Rabske torte“ pekarnice slastica Vilma.